آشنایی با انواع سبکهای بازی

انواع سبک های مختلف از بازی های کامپیوتری

برای اینکه در زمینه بازی سازی بتوانید فعالیت کنید باید با انواع بازی آشنایی داشته باشید تا بتوانید به اصول ساخت بازی برسید . در این مطلب شما با انواع مختلف بازی یا به اصطلاح با ژانرهای مختلف بازی آشنا می شوید .

2051094-716478_20130820_002

ژآنر بازی های رایانه ای  چیست؟

به دسته بندی های مختلف ژانر می گوییم ، مثلا در سینما ژانرهای مختلفی از جمله ژانر وحشت ، ژانر عاشقانه ، و … داریم ، در کل دسته بندی در فیلم ، بیشتر بر اساس درون مایه ی داستان فیلم می باشد که در چه زمینه ای باشد ، اما دسته بندی در دنیای بازی های کامپیوتری کمی متفاوت است  و دسته بندی بازی ها بر اساس گیم پلی و یا نوع و سبک بازی می باشد نه بر اساس داستان آن .

انواع بازی کامپیوتری​ :

Action   :

بازی هایی مثل motoral combat,DOOM,half life .معمولا شامل بازی های مبارزهای می شود بازی های اکشن می گوییم .بازی های که شامل حرکت های سریع می باشد.و بازی کننده را وادار به واکنش سریع می کند ،البته خود ژانر اکشن شامل چند دسته بندی می شود که ما در این پست به صورت کلی آن را بیان کردیم و مطلب را به صورت خیلی خلاصه ارائه داده ایم .Shooters یا Shoot’em Up: بازی های تیراندازی که شامل طیف وسیعی از بازی ها می شود ،از زیر مجموعه بازی های اکشن می باشد .

451527-sniper-ghost-warrior-windows-screenshot-grenade-training-mostly

Adventure و Action-adventure (ماجراجویی ،حادثه ایی):

بازی های ماجراجویی شامل بازی هایی می شود که درشخص نقش یک ماجراجو یک سری حوادث را پشت سر می گذارد.مانند :,silent hill,Resident Evil… .البته این نوع بازی از نوع های اولیه بازی می باشد به این صورت که در بازی های ابتدایی این نوع ژانر اثری از گرافیک نبوده و تمام به صورت متنی بازی می شده است مانند بازیColossal Cave Adventure.و همچنین گاهی این ژانر با ژآنر های دیگر ترکیب می شود مانند Action-Adventure  مانند بازی Metal Gear Solid 3: Snake Eater.

Watch-Dogs-PS4-Beta-1

Puzzle:بازی های معمایی که شامل انواع بازی های فکری می شودو همیشه طرفداران مخصوص به خود را دارد .

b1

Role Playing Game)RPG):بازی های نقش آفرینی تقریبا شبیه Adventure می باشد .در این نوع بازی شخص در غالب یک کاراکتر معمولا خیالی می تواند خود را قوی تر کند و مرحله به مرحله قابلیت های جدید پیدا کند.مانند سری بازی های Final Fantasy .الهام این نوع بازی ها از بازی های تخته ای قدیمی می باشد .

7301E_X360_B03_1.jpg

ffxivgc_inline_1250863171

 Strategy:بازی ها استراتژیک مانند: age of empires یا سری بازی های warcraft در این بازی ها که معمولا نمای دوربین از بالای محیط بازی  می باشد و بازی کننده اختیارات زیادی در کنترل بازی دارد .در این بازی ها فرد می تواند تدابیر مختلفی را پیاده سازی کند یا بر محیط مدیریت داشته باشد.

 warcraft_iii-_the_frozen_throne_patch_1.24b_for_mac-279143-1251363103 battleforge_screenshot_2008-03-27_041_tga_jpgcopy[2]

Plat form games : بازی های سکویی بازی های که کاراکتر آن می تواند بدود ، از روی موانع بپرد ،… .مانند بازی  sonic از کنسول سگا  .یکی از بازی های قدیمی و مشهور در این نوع بازی قارچ خور است که خیلی از افراد با آن خاطره دارند .

MD_Sonic_the_Hedgehog

223564-super-mario-bros-nes-screenshot-starting-a-new-games

Sport:انواع مختلف بازی های ورزشی دراین نوع از تقسیم بندی قرار می گیرید .و از معروف ترین بازی های این ژانر می توان به سری بازی های فوتبال اشاره کرده .

screenshot-fifa-2014-football-game-3

fnr4-ps3-screenshot-21_656x369

Driving: انواع مختلف اتومبیلرانی ، موتور سواری و … از معروف ترین این نوع بازی می توان به سری بازی های need for speed  اشاره کرد .

mood3_1

Simulation  : بازی های شبیه سازی ،مثل شبیه سازی پرواز.که این نوع بازی ها دیگر از جنبه سرگرمی بودن درآمده است و به عنوان ابزار آموزشی نیز ازان استفاده می شود .شبیه سازها نیز در زمینه های مختلف استفاده می شود از رانندگی و کشتیرانی و خلبانی گرفته تا مزرعه داری و ….

Scania005 free-download-Euro-Truck-Simulator-2-full-game-setup images 591040-farming-simulator-2013-windows-screenshot-dischargings farmingsimulator6

 airplane-games

Hybrids:که در این نوع بازی می تواند ترکیبی از انواع بالا باشد .که اکثر بازی های امروزی از این نوع هستند.مثلا ترکیب دو یا چند نوع از انواع نام برده شده.مانند سری بازی های GTA که در آن برای مثال انواع اکشن ، رانندگی ، تیر اندازی ، ماجراجویی و … را می توانید ببینید.

gta-5-082412-1 GTAV_business_02 fake-gta-v-hud-display-by-treefitty watch_dogs_01

شما برای آموزش ساخت بازی باید اول ببینید که در چه ژانری می خواهید بازی بسازید بعد از آن به این سوال برسیم که چگونه بازی بسازیم ؟ چون هر کدام از سبک هایی که اشاره شد ، پیچیدگی های خاص خودش را دارد .مثلا ساخت بازی استراتژیک خیلی متفاوت است از ساخت بازی simulator  در بازی استراتژیک شما باید در برنامه نویسی هوش مصنوع برای بازی وقت زیادی بگذارید در صورتی که در بازی شبیه سازی در پیاده سازی عوامل فیزیکی و دنیای واقعی بیشترین هزینه را باید انجام دهید .

منبع :http://elan.ir


بستن
قالب وردپرس